לכל המאבקים
לוחמי הקישון-קרב אחרון
המאבק של
עמותת לוחמים נפגעי הקישון
הם דורשים הוכחות, אבל מסתירים את הנתונים. אחרי שנים של מאבק, אנחנו יוצאים לקרב האחרון, כדי להוכיח את המובן מאליו: הקישון עדיין הורג אותנו.
107%
402,218
מתוך 375,000
0
נותרו
1411
תומכים
הכל או כלום.המאבק ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 17/11/2018

עושים צדק עם לוחמי הקישון

נשלחנו להתאמן בנחל המזוהם וחלינו בסרטן. ועדת שמגר קבעה כבר בשנת 2000 שיש להכיר בלוחמים שחלו בגלל החשיפה למי הקישון כנכי צה"ל, אבל מערכת הביטחון מנהלת נגדנו מלחמת התשה, ובמקום לקבוע קריטריונים ברורים להכרה,  היא גוררת כל אחד מאתנו בנפרד למאבקים משפטיים ארוכים ויקרים.

הם דורשים הוכחות, אבל מסתירים את הנתונים. עכשיו אנחנו יוצאים לקרב האחרון: חשיפת הנתונים וחקר האמת, כדי להבטיח שכל הלוחמים שחלו בגלל האימונים, יוכרו כנכי צה"ל.

עזרו לנו לשים סוף לעינוי שנמשך כמעט שני עשורים ולהבטיח שאף לוחם לא יישאר מאחור.  

מערכת הביטחון עושה הכל כדי להתנער מאחריות על המחלות שאוכלות אותנו מבפנים. סמכנו על המערכת שתדע לחקור את עצמה ולהגיע לאמת, אבל אחרי 18 שנים של מאבקים משפטיים, הסתרת נתונים והולכת שולל, אחרי שלוחמים הלכו לעולמם בידיעה שהמדינה הפקירה אותם ואחרים גוססים, אין לנו ברירה אלא לעשות בעצמנו את מה שהמדינה נמנעה מלעשות עד היום:                    

מחקר בלתי תלוי, שיקבע אילו מהמחלות שתקפו אותנו נגרמו כתוצאה מהאימונים בקישון, יספק תשובות חד משמעיות למאות לוחמים ומשפחות שיקיריהן נפטרו, והליך משפטי שיחייב את המדינה להכיר בלוחמים שחלו כתוצאה מהאימונים בקישון כנכי צה"ל ובבני המשפחה של אלו שנפטרו כמשפחות שכולות.


מי אנחנו?

התנדבנו ליחידות מובחרות, היינו מוכנים להקריב את חיינו למען בטחון המדינה.

כשקראו לנו – התייצבנו. כשפקדו עלינו להסתער- הסתערנו.

אבל, כשחלינו בגלל שירותנו הצבאי – המדינה הפכה אותנו לאויב, ובמשך כמעט שני עשורים מנהלת נגדנו מלחמת התשה.

במהלך השירות הצבאי נשלחנו להתאמן בקישון, בתקופה בה הוזרמו אל הנחל שפכים של המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. 

מי הנחל היו שחורים ומזוהמים בפסולת חומצית ובקרקעיתו שקעה בוצה רעילה של מתכות כבדות.

לפני 18 שנים גילינו שהאימונים בנחל הקישון הם הסיבה שרבים מאתנו חלו בסרטן בגיל צעיר ופנינו למשרד הביטחון בבקשה להכרה כנכי צה"ל.

הצלילות בקישון הופסקו באופן מיידי והוקמה ועדת חקירה בראשות השופט בדימוס מאיר שמגר, שקבעה שאחוז תחלואת הלוחמים גבוה באופן חריג ביחס לאוכלוסייה ושיש לעקוב אחר מצבם הבריאותי של הלוחמים ולקבוע מנגנון להכרה בלוחמים החולים כנכי צה"ל.

אבל, הבקשות שלנו להכרה במחלות שתקפו אותנו בגיל צעיר נתקלו בכתף קרה: מערכת הביטחון לא מפסיקה לטעון שלא הוכח קשר סיבתי בין האימונים לתחלואה, ומשקיעה הון בניהול מאבקים משפטיים ארוכים נגד הלוחמים החולים.

חלקנו זכינו להכרה כנכי צה"ל רק לאחר מאבק שנמשך שנים ארוכות, חברים רבים נפטרו לפני תום ההליכים וגם אם קיבלו הכרה אחרי מותם, הם הלכו לעולמם בידיעה שהמדינה הפנתה להם עורף.

אחרי כל השנים האלו, לוחמים רבים עדיין לא זכו להכרה.

לפני כמה חודשים גילינו, לגמרי במקרה, שמנהלת הקישון, שמזמנת אותנו בכל שנה לבדיקות רפואיות, לא מעבדת את הנתונים, כך שלא ניתן יהיה להוכיח את הקשר בין האימונים בקישון למחלות הלוחמים.

במאי האחרון פנינו לבג"צ בבקשה לחייב את משרד הביטחון ומנהלת הקישון לחשוף את הנתונים שאספו במשך השנים. המדינה נתבקשה ע"י בית המשפט  להשיב עד ה- 16 בספטמבר, אבל ביקשה ארכה נוספת. הם יעשו הכל כדי להתיש אותנו, אבל הפעם, לא נוותר.

מה אנחנו מבקשים?

לסיים את פרשת הקישון: אחרי כמעט עשרים שנה, ללוחמים ולבני המשפחות מגיעות תשובות. הכרה מיידית בלוחמים שחלו בגלל האימונים בקישון כנכי צה"ל ובמשפחות של אלו שהלכו לעולמם כמשפחות שכולות. גם ללוחמים שחלו מסיבות אחרות מגיעות תשובות ברורות: המחשבה שלוחם יילך לעולמו בידיעה שהמדינה הפנתה לו עורף היא בלתי נתפסת ולוחמים שחלו בלי קשר לאימונים, זכאים להוכחה חד משמעית שזה אכן המצב.

את התשובות האלו אפשר לתת רק באמצעות מחקר בלתי תלוי שיוכיח, אחת ולתמיד, את הקשר בין האימונים בקישון לתחלואת הלוחמים. לאחר שייבדק הקשר בין עשרות סוגי הסרטן לזיהום בנחל הקישון, נוכל לצאת להליך משפטי שיחייב את המדינה לקבוע קריטריונים ברורים, כדי שאף לוחם לא ייאלץ להמשיך לנהל לבד הליכים משפטיים מול מערכת הביטחון.

עד שלא יוכח הקשר הסיבתי, משרד הביטחון ימשיך להתחמק מלקיחת אחריות. הזמן, הרי, פועל לטובתו. לוחמים הולכים לעולמם, אחרים מתייאשים בדרך.

הנתונים נאספו לאורך השנים, משרד הביטחון ומנהלת הקישון יכלו לבצע את המחקר בעצמם. אבל מחקר עולה כסף והכרה בלוחמים כנכי צה"ל ובשאריהם של הלוחמים שהלכו לעולמם עולה כסף. כסף שהם מעדיפים להוציא על מאבק בלוחמים, במקום לסייע להם לסיים את חייהם בכבוד.

אם אין קשר בין התחלואה שלנו לקישון, אנחנו לא רוצים שהמדינה תכיר בנו כנכי צה"ל, אבל אחרי כל השנים האלו, מגיעות לנו תשובות ברורות. משרד הביטחון לא מעוניין לבצע את המחקר, ואנחנו נאלצים לעשות זאת בעצמנו, בעזרתם הנדיבה של אזרחים כמוך, שמאמינים אסור להפקיר אף חייל.

375,000 ₪ הם המינימום הדרוש לצורך ביצוע מחקר מדעי, שיתבסס על הנתונים שאספה מנהלת הקישון לאורך השנים. עם תקציב גדול יותר, נוכל לבצע בדיקה מקיפה, שתסתמך רק על נתונים שיאספו ע"י החוקרים ולצאת בקמפיין ציבורי ומשפטי שיסיים את פרשת הקישון. 

הכסף שייגויס יופקד בחשבון נאמנות ע"ש עמותת לוחמים נפגעי הקישון, וינוהל ע"י עו"ד דורית אלימלך ועו"ד סיגל יער, המלוות את הלוחמים בהליכים המשפטיים במשך שנים ארוכות. כל הסכום שיגוייס ישמש אך ורק לניהול המחקר והמאבקים המשפטיים שלפנינו.  במידה ותישאר יתרה לאחר שיסתיימו כל ההליכים, היא תועבר כתרומה למימון מאבקים משפטיים אחרים לתיקון עוולות.

כואב לנו שהמאבק האחרון של חיינו הוא מול המדינה שאנחנו כל כך אוהבים. האמנו שמי שלחמו למען המדינה בשדה הקרב יקבלו גיבוי ותמיכה בבית. אבל, האטימות של מערכת הביטחון ומנהלת הקישון לא תשבור אותנו. אנחנו מאמינים במדינה ומאמינים באזרחיה ובטוחים שיחד אתכם, האמת תיחשף במלואה והצדק סוף סוף ייצא לאור.  

זהו קמפיין של הכל או כלום. רק אם נגיע לסכום המינימום הדרוש לביצוע המחקר, התורמים יחוייבו והקמפיין יסתיים בהצלחה. נודה  לסיוע בכל סכום שתוכלו להרשות לעצמכם.

תודה על התמיכה, 

לוחמי הקישון ובני המשפחות

פרטים על התשורות: 

שירת הברבור:

האמן והפסל רפי פלד והצלם יורם רשף תרמו לקמפיין גיוס ההמונים עבודות מתוך התערוכה "שירת הברבור - מסע בעקבות החלודה" 
התשורות המוצעות הן הדפסים מודבקים על מתכת של היצירות ועותקים חתומים של הקטלוג המרהיב של התערוכה, שהוצגה במוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית.

תמונות של כל העבודות ופרטים נוספים, באתר של יורם רשף


The Real Food Plan - סדנת ניקוי רעלים 

עם ליבי גרינגרג:

14 ימים של תזונה נכונה וירידה במשקל, בקבוצה סגורה בפייסבוק. בליווי מקצועי, צעד אחר צעד. מלווה בסרטוני הדרכה, מתכונים, הסברים ותמיכה קבוצתית. 

מתאים לכל מי שרוצה לסגל לעצמו אורח חיים בריא. 

פרטים נוספים באתר של ליבי גרינברג

עסקים ואנשים פרטיים המעוניינים לתרום שלא באמצעות כרטיס אשראי, מוזמנים לכתוב לצוות האתר: [email protected]

בחרו סכום לתמיכה
35
50
120
200
500
800
1,000
10,000
מינימום 35 ש״ח
איך זה עובד?
למה beactive
מאבק משפטי יכול להיות הליך יקר. כדי לנהלו בצורה איכותית ומקצועית, חשוב לרתום את כל מי שמחובר למטרה ורוצה להשפיע.
הסכום שנאסף
הסכום שיגויס ישמש למטרות המאבק בלבד, אינו שייך למגייס עצמו, אלא למאבק שלו ואך ורק למען המטרה.
חשבון נאמנות
במסלול חשבון נאמנות, הסכום שיגוייס יישמר בחשבון נאמנות על שם המגייס וישמש אך ורק לניהול המאבק המשפטי.
סגירת מעגל
במסלול חשבון נאמנות, אם יש יתרה בסוף המאבק המשפטי, היא תחזור להמונים אשר יתמכו בפרויקטים נוספים קרובים לליבם.
רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.