לכל המאבקים


האם פייסבוק, גוגל, אינסטגרם ו/או אמזון חייבים בכיבוד זכויות אדם

עו"ד גיא אופיר

בעבר נשלטה אירופה ע"י בעלי נחלות עשירים, אשר שדותיהם עובדו ע"י צמיתים - איכרים נטולי זכויות, שחרשו את השדה ועבדו בו. הצמית היה מי שהופך השדה לבעל ערך כנגד זכות ארעית לקבל חלק מזערי מפירות השדה. אם קם בבוקר האדון, והחליט לגרש את הצמית, מיד היו צצים שני איכרים עניים חלופיים, שהיו מתחננים להחליף הצמית, והצמית הוותיק היה מגורש חסר כל. שלטון בעלי הנחלות  מזכיר לי מאוד את פייסבוק, אינסטגרם, גוגל ואמזון. בפועל מי שממלא פלטפורמות אלו בתוכן, והופך את עמודיהם לבעלי ערך, הם המשתמשים חסרי הזכויות, הצמיתים של המאה ה 21.

בנוסף, בכוחם של תאגידי העל לאסוף עלינו מידע ממחשבותינו, שג'ורג' אורוול, לא היה מעלה על דעתו כי ניתן לאסוף.


"פייסבוק וגוגל משפיעות על החדשות שנצרוך, על תפיסות העולם הפוליטיות והאידואולוגיות, והן יכולות להכחיד עסקים ו/או להרים אותם בשינוי אלגוריתם קטנטן, ושאינו שקוף."


דה פקטו, לגוגל, לפייסבוק, למיקרוסופט או לאמזון, יש יותר יכולת להשפיע על חיינו מאשר השלטון עצמו. השלטון במדינה דמוקרטית נתון לעקרון הפרדת הרשויות המרסנות זו את זו, ולקיום זכויות אדם, ושקיפות. לעומת השלטון, תאגידי הענק פועלים בחוסר שקיפות מוחלטת, ללא הסבר ברור של המותר והאסור בפלטפורמות, ללא האפשרות לפנות אליהם, בכוחניות, ובמטרה יחידה להגדיל את שורת הרווח שלהם.

מצב זה מחייב שינוי תפיסתי בחשיבה מי חייב בקיום זכויות אדם. אי אפשר לומר על התאגידים העצומים, כי הם "עסקים פרטיים", שאינם חייבים בקיום זכויות אדם. אם נסגל גישה זו, נמצא עצמנו יום אחד, בשלטון עריצות תאגידי, בו אנשים כמו מארק צוקרברג וג'ף בזוס יקבעו מי ימצא עבודה ואיפה, איזה מידע יחשף הציבור, מי יהיה ראש ממשלה, ואיזה חוק יחוקק. כמובן שבעולם שכזה לא יהיה לעסקים קטנים זכות קיום, וגם גופי התקשורת יהיו נתונים למורא תאגידי הענק.


"בתי המשפט באירופה, ובפיגור גם בישראל, החלו להפנים מצב זה. לעומתם ב corporate america, בתי המשפט עדיין מקדשים את הזכות המוחלטת של התאגידים לנהוג בפלטפורמה, כבעל מקרקעין הרשאי לעשות כאוות נפשו עם אורחיו."


סוגיית חובתם של תאגידים רב לאומיים בקיום זכויות אדם צפויה בשנת 2019 לקבל התייחסות מפורטת מבית המשפט העליון, בערעור שהגישה פייסבוק על פסה"ד של השופט רחמים כהן, אשר הורה על השבת העמוד סטטוסים מצייצים ב 2017. במסגרת התשובה לערעור, והערעור שכנגד, אשר הגיש משרדי, כמו גם במספר רב של תביעות נגד גוגל, אמזון, יוטיוב ואח', שמנהל משרדי, בתי המשפט דנים ומכריעים בשאלות חשובות אלו. המערכה לא תוכרע בשנה אחת, אך כבר כעת ניתן לחוש את כיוון הרוח הכללית, והיא לכיוון הטלת חובה על תאגידים רב לאומיים לכבד זכויות אדם.

נכתב על ידי: עו"ד גיא אופיר בעלים של משרד עו"ד העוסק בדיני אינטרנט, משפט מסחרי, לשון הרע, ודיני עבודה. המשרד התפרסם בשל תביעות נגד גוגל, פייסבוק, אמזון ואחרים, בהם בתי המשפט חייבו הפלטפורמות לבצע שינויים בפלטפורמה, ולשלם פיצויים לישראלים.

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.