לכל המאבקים
תוכן מקצועי//דעות
כל מה שחשוב לדעת
תאגידים רב לאומיים וזכויות אדם
עו"ד גיא אופיר
בעבר נשלטה אירופה ע"י בעלי נחלות עשירים, אשר שדותיהם עובדו ע"י צמיתים - איכרים נטולי זכויות, שחרשו את השדה ועבדו בו. הצמית היה מי שהופך השדה לבעל ערך כנגד זכות ארעית לקבל חלק מזערי מפירות השדה. אם קם בבוקר האדון, והחליט לגרש את הצמית, מיד היו צצים שני איכרים עניים חלופיים, שהיו מתחננים להחליף הצמית, והצמית הוותיק היה מגורש חסר כל. שלטון בעלי הנחלות מזכיר לי מאוד את פייסבוק, אינסטגרם, גוגל ואמזון. בפועל מי שממלא פלטפורמות אלו בתוכן, והופך את עמודיהם לבעלי ערך, הם המשתמשים חסרי הזכויות, הצמיתים של המאה ה 21.
האיום החדש על מוכרי דירות בתל אביב
ענת בירן (רקם), עו"ד - ענת בירן, משרד עורכי דין
מוכרי דירות לוקחים בחשבון בדרך כלל כי בעת המכירה עשוי לחול עליהם תשלום מס שבח, ככל שאינם זכאים לפטור מכוח החוק. בחדשים האחרונים נדהמו מוכרי הדירות בשכונות הצפוניות של תל אביב לגלות כי בבואם לקבל אישור עירייה להעברת הזכויות לקונה, הם נדרשים לשלם היטל השבחה בסכומים של עשרות ועד מאות אלפי ₪, כהיטל השבחה בגין תכנית 3616 א (תכנית רובע 3).
תמחור מופרז על ידי בעל מונופולין
פרופסור דיויד גילה
כידוע, כאשר בעל מונופולין גובה מחיר מופרז, מדובר בהפרה של דיני ההגבלים העסקיים, ובעל המונופולין חשוף לתביעות. הרציונל להתערבות הוא זהה לרציונל לדיני ההגבלים העסקיים בכללותם: מניעת נטל עודף (בגלל כל הצרכנים שלאור המחיר המופרז אינם קונים את המוצר למרות שראוי מבחינה חברתית שיקנו אותו), ומניעת העברת ערך מהצרכנים לפירמות (בגלל כל הצרכנים שמוכנים לשלם את המחיר המופרז).
רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.